Özçiftçi Çark Petrol

Hakkımızda

Özçiftçi Çark Petrol

1890'dan Bugüne

Özçiftçi Çark Petrol San. ve Tic. Ltd. Şti. ünvanıyla faaliyetini sürdüren şirketimizin kökeni, babamız Semih Özçiftçi’ nin dedesi Hayri Diyarbekirli’ nin 3 kardeşiyle beraber 1890’ da bakır madenleriyle tanınan Diyarbekir ilinin Ergani ilçesinden Adapazarı’na gelip, adını bakır diyarına atfen “Diyarbekirlioğulları Ticaret” koydukları ve zahire ticareti yaptıkları şirkete dayanmaktadır.

Özçiftçi Çark Petrol Aile

SATSO’nun Kuruluşu

Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası; 1917 yılında Hacı Mehmet Hilmi efendi, Hamit Sipahizade (Bankacı ve Tüccar),  Emin Muharrem Güner (Nalbur), Numan Numanbeyzade (Bankacı ve Tüccar), Rauf Demirtaş (Değirmenci),  İbrahim Diyarbekirli (Bankacı ve Tüccar), İslam Bankası Müdürü Asım Bey, Salih ve Numan Yöntem (Bakkaliye Toptancısı),  Ali Fevzizade (Adapazarlı Ailesi Genel Katibi), Kazım Berköz (Kumaş Tüccarı), Yusuf Alican ( Manifatura Tüccarı),  Zobar Ahmet Özdilek (Zahireci) ve diğer 200 civarında Adapazarılı tüccar ve esnafın önderliğinde; o tarihte Kocaeli'ne bağlı bir ilçe olduğu için Kocaeli İlinin Meclisi Umumi kararı ile kurulmuştur. 

Bu oluşumun kuruluşunda dedemiz aktif rol almış, daha sonra 3 ayı dönem meclis başkanlığını yürütmüştür.

Endüstriyel Girişimler

İlerleyen zamanlarda, Almanya ve Çekoslovakya’ya tüfek aksamlarının ahşap kısımlarını ihraç için Akyazı ilçesinde bir kereste fabrikası kurmuş ve ihracata başlamışlardır. Devamında Adapazarı’nda Doktor Kamil sokağının başında ipek ipliği için bir koza fabrikası kurmuşlardır. İkinci Dünya Savaşı, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de birçok tahribata sebep olduğu için, bu iki faaliyetimizi durdurmamıza sebep olmuştur. 

Faaliyet Alanlarının Gelişmesi

1951 senesinde Adapazarı’nda bugünkü iştigal konumuz olan PETROL OFİSİ bayiliği alınmıştır. 
1955 yılında Alman firması olan TURYAG firmasının bayiliğini alınmıştır.
1976 senesinde babamız Semih ÖZÇİFTÇİ ve amcamız Süha ÖZÇİFTÇİ şirketimizin akaryakıt ve toptan zahire ticaret kısmını 
devir almışlardır. 
1982 senesinde Süha ve Semih ÖZÇİFTÇİ bugünkü şirketimizin faaliyetlerinden biri olan DİYARBEKİRLİ TRANSPORT ünvanını da 
şirketimize kazandırmışlardır.

Dördüncü Nesil, Yeni Bir Vizyon

2011 yılında amcamız SÜHA ÖZÇİFTÇİ’nin vefatıyla acımız ve üzüntümüz bizi derinden etkilemiştir. 
2016 yılında şirketimizin faaliyetlerini amcamız SÜHA ÖZÇİFTÇİ’nin varisleriyle anlaşarak Hayri ve Serkan ÖZÇİFTÇİ olarak babamız Semih ÖZÇİFTÇİ’ nin desteğiyle devir aldık. 

Bugün şirketimiz  ÖZÇİFTÇİ ÇARK PETROL SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ ünvanıyla; 70 yıllık tecrübe ve bilgi birikimiyle faaliyetlerine devam etmektedir.

Petrol Ofisi ile Filonuzda işler yolunda